Przepychy, mikrotuneling
Usługi Mikrotunelingu
Mikrotuneling jest najnowocześniejszą metodą budowy podziemnej infrastruktury opracowaną i rozwiniętą w USA i Japonii. Na rynku polskim jest technologią stosunkowo nową, wprowadzoną po raz pierwszy pod koniec ubiegłego wieku (1991r). Jej ogromne zalety sprawiają, że spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem. Bezrozkopowa budowa sieci podziemnych polega na wprowadzeniu pod powierzchnię terenu ciągu rur bez konieczności wykonywania czasochłonnych wykopów liniowych. Pozwala ona ominąć utrudnienia, jakie towarzyszą budowie sieci kanalizacyjnych i wodociągowych sposobem tradycyjnym (rozkopane ulice, objazdy, obniżenie poziomu wód gruntowych, wycinka drzew). W przeciwieństwie zatem do metod konwencjonalnych, mikrotuneling jest przyjazny dla środowiska i pomaga zachować nienaruszone tereny krajobrazowe. Ponadto technologia ta pozwala w znacznym stopniu zredukować koszty inwestycji, przede wszystkim związane z zajęciem i odtworzeniem pasa drogi, jak również zakupem bądź wynajmem szalunków.
Proces mikrotunelowania przebiega w następujących etapach:
- budowa komór: startowej i końcowej,
- umieszczenie w komorze startowej stacji przeciskowej wraz z ustawieniem głowicy skrawającej,
- wiercenie mikrotunelu i instalacja rur przewodowych z transportem hydrodynamicznym urobku,
- demontaż głowicy wiercącej w komorze końcowej,
- montaż studni rewizyjnych, demontaż komór, przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.
Mikrotuneling wychodzi więc naprzeciw nowoczesnym trendom w dziedzinie podziemnej i bezkolizyjnej instalacji rur . W sytuacjach, w których wymagane jest ułożenie bezwykopowo sieci o bardzo małych spadkach, firma HAMER wykonuje prace w technologii mikrotunelowania. Przewierty w tej technologii wykonujemy do budowy rurociągów dla przesyłu w sposób grawitacyjny wszelkiego rodzaju mediów, m.in.:
- kanalizacja sanitarna, deszczowa,
- rurociągi technologiczne, przemysłowe, np. do przesyłu pary, gazów, cieczy specjalnych itp.
- pod droga, trasami kolejowymi, rzekami
- w terenach mocno zurbanizowanych w celu uniknięcia dewastacji terenu
- jak również w przypadku płytko położonych sieci instalacyjnych nadmiernie utrudniających lub uniemożliwiających roboty ziemne.
Firma HAMER prowadzi w/w prace kompleksowo, przy użyciu własnego sprzętu i materiałów, wraz z wykonaniem tymczasowych komór nadawczych i odbiorczych, oraz ewentualnym przeciąganiem rur przewodowych i wypełnieniem wolnej przestrzeni pomiędzy rurami.
Firma HAMER wykonuje tzw mikrotuneling "suchy" jak i "mokry".
Mikrotuneling "suchy" ma zastosowanie zastosowanie przy przekraczaniu
odcinków długości ok. 100 m. Do realizacji wymagających większych rozstawów
pomiędzy komorami roboczymi (200 m i więcej) zalecane jest stosowanie
głowicy wiercącej.:
Mikrotuneling "mokry" sprawdza się najlepiej przy bardzo zróżnicowanym podłożu gruntowym, ze skałami włącznie:
Zapraszamy do współpracy!